-
Tesla, Volkswagen, General Motors i Ford ruszą z produkcją respiratorów
Wszystko zaczęło się 19 marca, kiedy Elon Musk został zaczepiony na Twitterze przez pewnego użytkownika. Prosił on o przystosowanie fabryk Tesli do produkcji respiratorów, które są potrzebne natychmiast.
Poprosił też Elona by nie był idiotą w kwestii koronawirusa, dodając że dzieje się ogromna katastrofa, a jeżeli nie wierzy – niech zapyta lekarzy. Na co Elon Musk odpisał, że… rozpocznie produkcję respiratorów, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie.
Natomiast niecałe 24 godziny temu, Elon Musk ogłosił, że odbył długą dyskusję inżynierską z firmą Medtronic na temat nowoczesnych respiratorów.
Zespół Medtronic też podsumował rozmowę dziękując Muskowi za chęć rozwiązania problemu i dostarczania szpitalom oraz pacjentom narzędzi potrzebnych do ratowania życia.
Firma Medtronic, zajmująca się technologią w służbie zdrowia, wydała też oświadczenie prasowe, że ciągle zwiększa produkcję respiratorów na całym świecie. Do tej pory, tj. 18 marca, udało się zwiększyć produkcję o 40%, w obliczu rosnącego zapotrzebowania na tego typu sprzęt.
Wygląda więc na to, że współpraca z Elonem Muskiem i Teslą może stanowczo zwiększyć liczbę respiratorów dostępnych w szpitalach.
Podobne decyzje podejmują też inni producenci. Volkswagen zapowiedział w piątek, że wykorzysta swoje drukarki 3D do produkowania respiratorów. Do pomocy ma się włączyć także Ford, General Motors, Ferrari oraz Nissan.
Respiratory odgrywają kluczową rolę w leczeniu pacjentów z ciężkimi chorobami układu oddechowego, takimi jak COVID-19.
Dzięki respiratorom płuca pacjenta mogą się regenerować, podczas gdy urządzenie oddycha za niego, dostarczając tlen. Bez respiratorów pacjenci z ciężką chorobą układu oddechowego mogą nie przeżyć.
Volkswagen przekazuje maski ochronne
Niemiecki producent zobowiązał się też dostarczyć ok. 200 000 masek ochronnych kategorii FFP-2 oraz FFP-3 dla niemieckich szpitali. Koncern podkreśla, że jest w ścisłej współpracy z ministrem zdrowia Jesenem Spahnem. Ponadto miasto Wolfsburg dostanie dodatkowe materiały medyczne.
-
Tesla będzie wytwarzać respiratory
Tesla, należący do Elona Muska amerykański producent samochodów elektrycznych i rozwiązań OZE, chce „tak szybko, jak to możliwe dla człowieka” rozpocząć produkcję respiratorów potrzebnych pacjentom zakażonym Covid-19.
Elon Musk zapowiedział na Twitterze respiratory miałyby być produkowane w zakładzie Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork, dotąd specjalizującym się w montażu paneli słonecznych. Fabryka, w której na co dzień pracuje ponad 1,5 tys. osób, został tymczasowo zamknięty z powodu epidemii Covid-19. Musk wyraził jednak nadzieję, że uda się go otworzyć „tak szybko, jak to możliwe dla człowieka” i ruszyć z produkcją urządzeń.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy zakład mógłby faktycznie wznowić pracę. Koncern Muska rozpoczął już jednak współpracę z produkującą sprzęt medyczny firmą Medtronic. Jej szef, Omar Ishrak, zdradził na początku tygodnia amerykańskiej stacji CNBC, że niebawem wspólnie z Teslą rozpocznie produkcję respiratorów.
Deklaracja Muska pojawiła się krótko po tym, jak Tesla zakupiła 1255 maszyn ResMed, Philips i Medtronic w Chinach i przekazała je amerykańskim szpitalom.
„Chiny miały nadwyżkę sprzętu, skorzystaliśmy z tej okazji” – mówił Musk w mediach.
Rządy na całym świecie zaapelowały do producentów samochodów i firm z branży lotniczej o pomoc w zakupie lub produkcji szpitalnych respiratorów i innego sprzętu medycznego. Tesla to nie jedyna firma, ktora odpowiedziałą na to wezwanie.
Ford ogłosił, że razem z firmą GE Healthcare pracuje nad rozszerzeniem swojej linii produkcyjnej o respiratory. Koncern General Motors zadeklarował natomiast, że podjął w tym samym celu współpracę ze spółką Ventec Life Systems.
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje groźną dla życia chorobę Covid-19, której towarzyszyć może m.in. zapalenie płuc. Do ratowania osób o ciężkim przebiegu choroby niezbędne są właśnie m.in. respiratory.