-
Polacy kupują coraz więcej motocykli
W maju br. zarejestrowano w Polsce 4 429 nowych motocykli i motorowerów. To o ponad 10 proc. więcej niż w kwietniu i o 5,4 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Samar podaje, że łącznie od początku roku wydziały komunikacji zarejestrowały w swoich bazach 13 596 jednośladów, o 8,22 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020. W maju br. liczba rejestracji nowych motocykli wyniosła 2 969 sztuk, co oznacza wzrost na przestrzeni roku o 8,79 proc. W okresie styczeń – maj 2021 r. Polacy kupili i zarejestrowali 9 392 motocykle, o 25,56 proc. więcej niż w takim samym czasie minionego roku.…
-
Przez koronawirusa o 55% zmalał ruch na polskich drogach
GDDKiA wykazała, że przez koronawirusa o 55% zmalał ruch na polskich drogach! Badania przeprowadzano m.in. na drogach krajowych i autostradach. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, natężenie ruchu zmniejszyło się nawet o 55% w porównaniu do okresu przed wprowadzeniem pandemii a potem epidemii koronawirusa. Porównane dane z tygodnia 16-22 marca z tygodniem 2-8 marca wykazały, że znacząco zmalał ruch na drogach krajowych, drogach ekspresowych oraz autostradach. Informacje z automatycznych stanowisk pomiaru ruchu przeprowadzone w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 (GPR2020) wykorzystują czujniki ze stacji ciągłych pomiarów ruchu, stanowisk preselekcji wagowej oraz z bramownic kontrolnych systemu viaTOLL. I tak porównując poniedziałki 2 oraz 16 marca ruch zmalał o 25%.…
-
Polscy kierowcy sieją postrach na drogach Europy
Na drogach Europy lawinowo rośnie liczba zdarzeń, do których dochodzi z winy kierowców z Polski. Najmniej bezpiecznie jeździmy po drogach i autostradach w Niemczech. Coraz większym problemem jest też brak ważnej obowiązkowej polisy ubezpieczenia OC. Do łącznie 75,2 tys. zdarzeń drogowych, czyli wypadków i kolizji, których sprawcami byli kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju (a więc zapewne poza nielicznymi przypadkami Polacy), doszło w 2018 r. poza granicami Polski. A to oznacza, że liczba ta w porównaniu z 2017 r. wzrosła o około 10 tys., czyli ponad 15 proc. Te niepokojące dane opublikowało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Problem narasta z roku na rok. W 2011 r. takich przypadków było „tylko” 40,8…
-
Polacy robią paliwo ze śmieci
Zespół Adama Hańderka to twórcy innowacyjnej polskiej technologii przetwarzania plastikowych odpadów na paliwa silnikowe. Zespół polskich badaczy współpracuje w ramach prób wdrażania swojego wynalazku z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji. Rozpoczęły się już też rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Wynalazek został już opatentowany. Firma Technologie Recyklingu Adam Hańderek może przerobić plastikowe torebki na benzynę Pb95 i diesel. Z 1 kg odpadów jest w stanie wyprodukować litr paliwa. Deklaruje, że jest w stanie zaoferować ten swoją benzynę w cenie o 10 procent niższej, czyli około 4 złote. Paliwo było już badane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) i okazało się, że to zwykły diesel lub benzyna. Przełomowa technologia została już zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Innowacji w…