-
Dacia Jogger otrzyma nowy napęd hybrydowy 1.8 E-Tech
Nowa Dacia Jogger otrzyma nowy napęd hybrydowy 1.8 E-Tech, który będzie ewolucją układu stosowanego w modelach Captur i Megane.
Podczas debiutu Joggera, Dacia zapowiedziała, że nowy model otrzyma napęd hybrydowy oparty na silniku benzynowym 1.6, który znamy z gamy Renault. Plany uległy małej zmianie. Koncern pracuje nad nowym, bardziej wydajnym układem z silnikiem o pojemności 1,8 litra. Gilles le Borgne, dyrektor inżynierii Grupy Renault potwierdził francuskiemu magazynowi L’argus, że już za dwa lata napęd znajdzie się w ofercie Dacii Jogger, zamiast wersji 1.6.
Zwiększenie pojemności silnika oraz mocy umożliwi przejście na cykl Atkinsona, który stosuje w swoich samochodach Toyota. Pierwotnie cykl miał otrzymać również silnik 1.6 E-Tech, ale inżynierowie zmienili zdanie z powodu braku mocy i limitów środowiskowych wynikających z normy Euro6 d-full.
Dacia Jogger nie będzie jedynym modelem producenta, który otrzyma nowy napęd. Z układu 1.8 E-Tech skorzysta również nowa generacja Dustera oraz Bigster, który zadebiutuje w 2025 roku. Do swojego portfolio wdroży hybrydę także marka Renault. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Grupa Renault pracuje nad optymalizacją kosztów, aby układ nie był zbyt drogi dla klientów rumuńskiego producenta, ale nie zmienia to faktu, że wersja E-Tech, zajmie miejsce na szczycie cennika.Do tej pory poznaliśmy jedynie cenę Dacii Jogger w Niemczech. Samochód kosztuje u naszych zachodnich sąsiadów 13.990 euro (ok. 64 tys. zł). Wersja 7-miejscowa to wydatek minimum 14.790 euro (ok. 68 tys. zł).
-
Dacia ulubionym SUVem w Polsce
Informowaliśmy już o majowej sprzedaży marek należących do francuskich koncernów, przyszła więc kolej na wyniki dotyczące poszczególnych modeli. Jakie samochody najczęściej wybierają Polacy? Według danych IBRM SAMAR w ścisłej czołówce ponownie znalazła się Dacia Duster, która pozostaje najpopularniejszym SUV-em w Polsce.
W maju 2021 roku zarejestrowano w Polsce 47.992 egzemplarze samochodów osobowych i dostawczych, co daje wzrost o 94,85% w porównaniu do analogicznego okresu roku wcześniejszego. W zestawieniu z kwietniem rynek wzrósł o 1,98%.
Z salonów Dacii wyjechało 1587 samochodów z czego 1064 egzemplarze to Duster. Model z Mioveni jest czwartym najchętniej wybieranym autem w naszym kraju i jednocześnie najpopularniejszym SUV-em. Inni przedstawiciele tego gatunku w tym m.in.: Hyundai Tucson, czy Toyota RAV4 zostali w tyle.
Klienci decydują się na Dustera przede wszystkim ze względu na przystępną cenę i to, co w tej cenie otrzymują, czyli dobrze wyglądający i wygodny samochód, który w razie potrzeby wyjedzie poza asfalt. Od początku roku Dacia znalazła nabywców na 5643 egzemplarze swojego SUV-a. Większość pojazdów powędrowała do firm, ale Duster i tak pozostaje jednym z najczęstszych wyborów klientów prywatnych, którzy zarejestrowali w 2021 roku już 2570 sztuk Dustera.
Do pierwszej dziesiątki sprzedaży samochodów w maju zaklasyfikowało się jeszcze tylko Renault Clio ze sprzedażą 738 egzemplarzy. W zestawieniu za pierwszych pięć miesięcy, model zajmuje pozycję 20 z rezultatem 2371 sztuk.
Na rynku aut dostawczych tytuł lidera pozostaje w rękach marki Renault. Dzięki sprzedaży 5451 pojazdów francuska marka zdeklasowała konkurentów. Najczęściej rejestrowanym modelem użytkowym w Polsce jest Renault Master.
Sprzedaż samochodów osobowych w Polsce w maju:
- Toyota Corolla: 1649
- Toyota Yaris: 1580
- Skoda Octavia: 1421
- Dacia Duster: 1064
- Skoda Fabia: 1045
- Hyundai Tucson: 930
- Toyota RAV4: 923
- Volkswagen T-Roc: 861
- Renault Clio: 738
- Kia Ceed: 731
-
Nowa Dacia Duster odnosi takie sukcesy, że Skoda podąży śladem rumuńskiej marki
Nowa Dacia Duster i Dacia Sandero odniosły taki sukces, że zaczyna to budzić zazdrość u Niemców. Koncern Volkswagen zamierza znacząco zmienić strategię produktową i dokonać wyraźnego podziału marek. Skoda będzie w grupie odpowiednikiem Dacii w koncernie Renault.
Nowa Dacia Duster stała się najlepiej sprzedającym modelem w Polsce dla rynku osobowego. Samochód ten wygrywa dzięki świetnemu stosunkowi jakości do ceny. Teraz tą drogą ma iść Skoda, która obecnie niewiele różni się od Volkswagena. Z ofery Skody mając więc zniknąć luksusowe dodatki i lepsze wersje. Producent rozważa też zmiany w procesie produkcji i wykorzystywanie większej ilości tańszych materiałów.
Skoda będzie kierowana na rynki wschodnie, z prostym wykończeniem i bez możliwości zamawiania drogich opcji. Nie będzie już skórzanej tapicerki Alcantara czy napędu na cztery koła. Volkswagen nie ukrywa, że bezpośrednią motywacją do tych zmian jest właśnie sukces francuskiego pomysłu na Dacię oraz odpływ klientów od Volkswagena do Skody, co stało się przyczyną napięć w koncernie.
Gama produktowa Skody znacząco się nie zmieni, ale nowe samochody będą sprzedawane według zmienionej filozofii – zapowiedział Michael Jost z grupy Volkswagen.
źródło: iCarros