• Motoryzacja

    Scania AXL – bezkabinowa i w pełni autonomiczna ciężarówka przyszłości

    Nadjeżdża Scania AXL, czyli bezkabinowa i w pełni autonomiczna ciężarówka przyszłości

    Scania najwyraźniej idzie w ślady Volvo. Teraz firma zasili swoją rodzinę świetnych autonomicznych pojazdów nowym modelem, a mianowicie AXL. Jest to w pełni bezzałogowa ciężarówka bez tradycyjnej kabiny.

    Autonomiczna przyszłość samochodów dotyczy nie tylko modeli osobowych, ale i tych zdecydowanie większych o przemysłowym zastosowaniu, dlatego kolejni producenci próbują swoich sił na tym polu. Widzieliśmy już Teslę Semi, później na szwedzkie drogi w celach testowych wyjechały futurystyczne ciężarówki Volvo, a w Stanach Zjednoczonych pierwsze kursy mają za sobą pojazdy z technologią od Starsky Robotics i ciężarówki dostarczające pocztę będące owocem współpracy United States Postal Service (USPS) i firmy TuSimple.

    Mówiąc krótko, co jest na rzeczy, więc prezentacja modelu Scania AXL nie powinna nikogo dziwić – tym razem mówimy jednak o nieco innym pomyśle, u podstaw którego leży modułowość konstrukcji, pozwalająca dostosować pojazd do konkretnych potrzeb. Jak twierdzi CEO Scania, Henrik Henriksson: – Z pojazdem koncepcyjnym Scania AXL robimy poważny krok w stronę inteligentnego systemu transportowego przyszłości, gdzie autonomiczne pojazdy będą naturalnym elementem. Nie ustajemy w wysiłkach, żeby pokazać światu, co można zrobić z dostępną dziś technologią.

    Jak zapewniają inżynierowie koncernu, w przypadku autonomicznych pojazdów dużo ważniejsze niż hardware jest samo oprogramowanie, dlatego Scania AXL jest sterowana i monitorowana przez inteligentnie kontrolowane środowisko. Dla przykładu, w kopalniach stosuje się logistyczne ułatwienia, które podpowiadają pojazdowi, w jaki sposób działać. Warto jednak pamiętać, że choć firma już dostarcza swoje inteligentne ciężarówki do klientów, to dotąd zawsze miały ono miejsce dla kierowcy bezpieczeństwa, który w razie konieczności mógł przejąć kierownicę. To sprawia, że model ten jest dużo większym wyzwaniem i nie ma w nim miejsca na jakiekolwiek błędy.

    Jak twierdzi szef działu badawczo-rozwojowego firmy, Claes Erixon: – Rozwój autonomicznych pojazdów pokonał w ostatnich latach wiele przeszkód. Wciąż nie mamy wszystkich odpowiedzi, ale za sprawę nowych pojazdów koncepcyjnych, jak Scania AXL, badamy nowy grunt i uczymy się w niebywałym tempie. Co więcej, koncern zwraca uwagę na kwestie środowiskowe, więc jego pojazdy łączą tradycję z nowoczesnością – wciąż są to silniki spalinowe, ale zasilane odnawialnym biopaliwem. Czy tak właśnie będzie wyglądał przemysłowy transport przyszłości? Czas pokaże.

  • Motoryzacja

    Nowa ciężarówka z zaklejonym przednim radarem

    Hamulce awaryjne z czujnikami odległości miały być skutecznym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Od 2015 roku są one też obowiązkowe, trafiając na pokład wszystkich nowych ciężarówek rejestrowanych w Unii Europejskiej. Problem jednak w tym, że wielu kierowców nie chce z tego rozwiązania korzystać.

    W pozatransportowych mediach często pojawiają się stwierdzenia, że to wszystko wina kierowców, którzy za wszelką cenę chcą trzymać się „na ogonie” innych pojazdów. Prawda jest jednak taka, że konstrukcja samych czujników też odgrywa tutaj istotną rolę. W wybranych modelach bywają one bowiem zbyt czułe i potrafią reagować bez powodu. Często słyszy się na przykład o gwałtownych hamowaniach przed znakami drogowymi.

    W efekcie mamy zaś takie widoki, jak ten uwieczniony przez Czytelnika Marcina z Kuchni Truckera. Na zdjęciach widnieje praktycznie nowy DAF XF, oczywiście wyposażony w przedni radar oraz system automatycznego hamowania. Obudowa tego radaru jest jednak zaklejona, całkowicie eliminując go z użytku.

     

  • Bez kategorii

    Zniesienie akcyzy na LNG i CNG w Polsce

    W nawiązaniu do tekstu:

    Senat zgodził się na zniesienie akcyzy na LNG – bardzo tanie tankowanie ciężarówek jest coraz bliżej

    Główną zachętą do kupowania gazowych ciężarówek są obecnie kwestie wizerunkowo-ekologiczne, a także zwolnienie z niemieckich opłat za drogi. Już wkrótce ma do tego jednak dołączyć kolejna zachęta, w postaci zniesienia polskiej akcyzy paliwowej.

     

    Polskie władze już rok temu stworzyły i zaakceptowały stosowny projekt przepisów. Przewidywał on całkowite zniesienie akcyzy od sprzedaży CNG oraz LNG, czyniąc oba paliwa tańsze o 67 groszy na kilogramie. By jednak takie zwolnienie z akcyzy doszło do skutku, konieczne było zdobycie zgody ze strony Komisji Europejskiej.

    Jak podaje magazyn „Interia”, powołując się na rozmowę z prezesem PGNiG, KE zatwierdziło już polski projekt, zgłaszając jedynie kilka poprawek. Te ostatnie są aktualnie wprowadzane i cały proces może potrwać maksymalnie kilka miesięcy. Wydaje się więc bardzo możliwe, że gaz znacząco potanieje jeszcze przed końcem roku