-
Skrzynie biegów DSG. Część 3
Podobnie jak to jest w skrzyni biegów manualnej, tak samo w przekładniach DSG z czasem ulega żużyciu komplet sprzęgieł. Jak się okazuje nie są one niestety zbyt trwałe. W siedmio biegowym automacie wytrzymują około 150-200 tysięcy kilometrów. W sześcio biegowyej wersji nieco dłużej, bo są to okolice 250-300 tysięcy kilometrów. Po wyeksploatowaniu sprzęgieł występuje szarpanie przy ruszaniu, a także przy każdorazowej zmianie biegów. Dochodzi do tego również stukanie podczas pracy skrzyni biegów, oraz opóźnione zmiany przełożeń. W tej sytuacji pozostaje jedynie wymiana sprzęgieł. Koszt takiej “zabawy” to niestety przedział od 3 do 6 tysięcy złotych. Zbytnio innej alternatywy nie ma. Mechatronika i dwumasa Kolejnym powaznym problemem skrzyń DSG są trudności…
-
Skrzynie biegów DSG. Część 2
Ważne dla żywotności DSG jak i każdej automatycznej skrzyni biegów jest to jak się ją eksploatuje, oraz odpowiedni i fachowy serwis. Jeśli ruszamy spod świateł z pełną mocą, to musimy pogodzić się ze znacznym zużyciem sprzęgieł. Oczywiście podobny rezultat przyniesie nam zaniedbanie serwisu skrzyni DSG. Tak jak i w przypadku silników spalinowych, tak samo w przypadku skrzyń automatycznych DSG kluczową sprawą jest wymiana istosowanie właściwego oleju odpowiadającego za samrowanie ruchomych elementów. O ile o wymianie oleju w silniku praktycznie nikt nie zapomina, o tyle niektórzy producenci samochodowi wręcz nie zalecają wymiany cieczy smarnej w skrzyniach DSG. Według ich zdania olej jakim jest zalana skrzynia wystarczy na cały żywot przekładni. Oczywiście…
-
Skrzynie biegów DSG. Część 1
Popularność skrzyń DSG jest bardzo wielka. Grupa VAG montuje te dwusprzęgłowe skrzynie do wszystkich osobówek w swojej ofercie. Spotkamy je w Seacie, Audi, Skodzie i Volkswagenie. To jeden z najszybszych mechanizmów zmian biegów dostępny na rynku, jednakże niepozbawiony jest on wad. Z reguły probelmy zaczynają się przy przebiegach rzędu 150-200 tysięcy kilometrów. Jednakże odpowiednia dbałość o automat może znacząco wydłużyć jego trwałość. DSG są dalekie od trwałości i hydrokinetyka Różnica między DSG a klasycznym automatem jest bardzo duża. W tym drugim montuje się konwerter który jest odpowiedzialny za zmiane poszczególnych przełożeń, oraz sprzęgło. Najnowsze rodzaje skrzyni hydrokinetycznej działają bardzo sprawnie, płynnie i co najważniejsze nie ma praktycznie żadnej zwłoki. Bardzo…
-
Silniki benzynowe Volkswagen Golf 4
Volkswagen Golf IV ma bardzo bogatą gammę silników benzynowych. Zarówno z wtryskiem bezpośrednim (FSI), wolnossących i doładowanych (T i GTI), rzędowych jak i V6. Do wyboru również mamy jednostki cztero, pięcio i sześcio cylindrowe. Wyposażone są one w różne liczby zaworów. Możemy wybierać pomiędzy jednostkami ośmio, dziesięcio, szesnasto, dwudziesto i dwudziesto cztero zaworowymi. Tak bogaty asortyment jednostek napędowych sprawia, że możemy wybrać silnik dopasowany idealnie do naszych potrzeb jak i “kieszeni”. Do dyspozycji są silniki ekonomiczne, mocniejsze o zacięciu sportowym jak i typowo sportowe, które dostarczą nam wrażeń. Silniki te pochodzą z grupy VAG i możemy znaleźć je w różnych modelach tak popularnych marek jak Audi, Skoda, Seat. Praktycznie…